Filtry K&F Concept

Filtry K&F Concept

Společnost K&F Concept byla založena v Číně v roce 2011. Její specializace je foto a a video příslušenství, zejména stativy, filtry, zavazadla a elektronika. Na českém trhu je koupíte na Alza.cz.

Zásuvné čtvercové filtry K&F Concept

Filtrů různých značek jsem za svou kariéru vyzkoušel nespočet, rukama mi prošly značky jako Cokin, Kenko, Marumi, B+W, Hoya, 84.5mm, Hitech a nakonec jsem zakotvil u LEE.

Barevný posun

Vyrobit barevně neutrální filtr je náročný úkol, pokud fotíte primárně do černobíla, máte vyhráno, barevnou vadu nemusíte řešit. Pokud chcete přenést co nejvěrněji barevnou atmosféru je barevná vada stěžejním parametrem. 

Materiál

Šroubovací filtry jsou většinou skleněné, zásuvné filtry resinové (umělá pryskyřice), kroužky filtrů jsou vždy z kovu, držáky filtrů z plastu či kovu. Resinové jsou lehké a při pádu na zem se málokdy rozbijí, díky měkčímu materiálu ale hrozí poškrábání. Resinové filtry i přes velmi šetrné zacházení za 2 až 3 roky nasbírají značné množství škrábanců. Skleněný filtr umožňuje použití antireflexních vrstev a bývá tak lepší v přímém protisvětle. Nevýhodou skla je jeho křehkost, pokud vám spadne na zem, pravděpodobně bude po něm.

Běžné užívání

Filtry jsou dodány v luxusně vypadajícím pouzdře z umělé kůže, která je mírně vyztužena. Otevírání pouzdra je řešeno magnetem a filtr lze pohodlně vyndat pomocí stuhy. Z výroby jsou filtry zabaleny do papíru. Adaptační kroužky jsou uzpůsobeny pro širokoúhlou fotografii a a držák umožňuje použití dvou filtrů bez hrozby vinětace i na ohnisko 14 mm. Držák filtru je vyroben z kombinace kovu a plastu, některé z filtrů šly zasunout poměrně ztuha, ale to se časem ochodí a půjde s nimi manipulovat lépe. Považuji to spíše za výhodu, rozhodně je lepší, když filtr drží a nehrozí jeho vypadnutí z držáku. 

Filtr je dodán v papírové krabičceV koženkovém pouzdře je filtr z výroby zabalen do papíruNa pouzdrech chybí popis, pro lepší orientaci je dobré si filtry označit

Jedinou chybou luxusního balení je absence popisků, nepoznáte jaký filtr je uvnitř.


Toto je první verze držáku, nyní je na trhu vylepšená verze, která lépe sedí v kroužku a ještě více omezuje riziko vinětace

Polarizační filtr a UV K&F Concept X-NANO

Polarizační filtr je dodáván v krabičce z měkčího plastu, která dobře odolává vnějším tlakům. Na dvou místech jsou u filtru prohlubně na prsty pro lepší uchopení filtru. Povrch filtru je ošetřený nano vrstvou a kapičky a špína na povrchu skla snadno neulpívá. Otáčení filtrem jde poměrně ztuha, je to kvůli vodotěsné konstrukci, voda by se neměla dostat mezi jednotlivá skla filtru. Jde ztěžka, kvůli těsnění.

UV filtry mají podobně kvalitní zpracování a stejnou krabičku. Ač nejsem příznivcem dalšího zbytečného skla na objektivu, používám UV ochranu při focení svateb. Filtry se snadno čistí a nemusím se bát například v momentě, kde mi cákne na objektiv pivo, utřít objektiv do košile.

Kvalitní krabička filtrů K&F Concept

Magnetické filtry K&F Concept

Snadno odnímatelné filtry pomocí magnetického kroužku oceníte například při focení s filtrem ND1000. Sada obsahuje UV, polarizační a ND1000, filtry můžete snadno a rychle měnit. Součástí je pouzdro, které se dá připevnit na opasek nebo batoh.


Pouzdro na magnetické filtry

K&F Concept ND 1000 filtr

Filtr má velmi dobré barevné podání mírně do teplých barev, vyzkoušel jsem ho při fotografování zimní krajiny bez sněhu za přímého bočního světla. Filtr dobře těsní a netrpí na odlesky při bočním nasvícení.

Ukázky fotografií pořízených s filtry K&F Concept

Podzim

Východ nad Labem